To nie miało się zdarzyć?

Pisanie na siłe? To nie w moim stylu. Siadam wtedy kiedy mam pomysł albo chociaż motyw przewodni. Strona internetowa to niezbyt dobry pomysł na wolny czas i słaby na relaks. Cały czas czuję presję że powinienem coś wstawiać, utrzymywać przy życiu tą stronę tylko co to za życie kiedy jest sztucznie podtrzymywane. Nie jestem fanem takiego podejścia dlatego częstość aktualizowania tej strony jest daleka od ideału. Robię w takim momencie jak teraz, mając myśli, zdjęcia i czas.

Zdarzenie zatrzymane na kliszy. Chwila nieuwagi? Łut szczęścia? Przemyślana decyzja? Zależy od fotografującego. Mało to ważne. Dobre zdjęcie może być wypracowane a równie dobrze zrobione przez kompletny przypadek. Mało to do was przemawia? Może i dobrze. Wypracowanie i osiągnięcie efektu pokazuję kunszt fotografa ale i to nie dzieje się bez szczęścia.

Często patrząc na zdjęcie które mi się podoba zastanawiam się dlaczego i w jakich okolicznościach je zrobiłem. Głownie widzę. Zauważam coś co chce sfotografować a potem nad tym pracuje. Wybieram kadr, ludzi i światło. Moje zdjęcia są przemyślane. Często z tego myślenia niewiele wychodzi i ze zrobionych 3 rolek mam 40 zdjęć które i tak muszą przejść jeszcze przez edycje i odbitki. Jestem szalenie surowy dla siebie. Nawet najmniejszy mankament zdjęcia może je przekreślić. Z tych 40 zdjęć które mi się podobały przygotowałem 10 a prawdopodobnie wywołam 5. Fotografia to sztuka wyboru wybranych.

IMG04248

Uwielbiam chować twarz przypadkowych osób na zdjęciach. Czy to nie niepokojące nie widzieć twarzy? Planuję ich przejście przed moim obiektywem. Czekam na odpowiedni moment. Czuję że ich wykorzystuje w klatce jednocześnie odwdzięczając się ochroną wizerunku. Dzieło przypadku? Nic bardziej mylnego. Planowanie. Widzę, Zatrzymuję się. Czekam. Wiem co chce zrobić i jak ma to wyglądać.

IMG04269-Edit

 

Mówienie że jakieś zdjęcie zostało nam dane albo ktoś dał nam ten moment nie jest w moim stylu. Fakt. Czasami sobie tak żartuję ale pomyślcie. Czy kiedy wkładacie aparat do torby i wychodzicie wiecie jakie zdjęcia będziecie mieli na koniec dnia? Jeśli tak to nie wychodźcie.

Popatrz teraz na swoje ulubione zdjęcie które zrobiłeś sam. Co jeśli by Cię tam nie było? Może to Ty je wykreowałeś bo bez Ciebie nikt by tego nie zapamiętał?

A co jeśli tak naprawdę to nie miało się zdarzyć?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s